Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) jest częścią systemu opieki zdrowotnej, zapewniającą wszystkim osobom uprawnionym do świadczeń zamieszkałym/przebywającym na terytorium Polski kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania.
Medycyna rodzinna zajmuje się profilaktyką zdrowotną, diagnozowaniem i leczeniem wszystkich członków rodziny od dziecka do seniora. Lekarz medycyny rodzinnej zajmuje się leczeniem infekcji wirusowych, chorób układu pokarmowego, chorób wieku dziecięcego, chorób serca i układu krążenia, chorób przewodu pokarmowego, chorób układu oddechowego, cukrzycą, chorób skóry, chorób psychicznych. Ma on możliwość wystawiania skierowań na badania specjalistyczne np. badania krwi, moczu, kału, USG, RTG oraz na konsultację do specjalistów, którzy zajmują się konkretnym schorzeniem przewlekłym. Lekarz rodzinny może również wystawiać zwolnienia L-4, a także skierowanie do sanatorium.
W Centrum Medycznym Komorniki przyjmują lekarze medycyny rodzinnej. Często są wybierani jako lekarze pierwszego kontaktu. Dowiedz się więcej i sprawdź jak zapisać swoją rodzinę i przyjaciół do Centrum Medycznego Komorniki.
- Leczenie chorób – lekarz rodzinny leczy choroby sezonowe np. przeziębienia jak i choroby przewlekłe np. cukrzyca typu 2.
- Skierowania – lekarz rodzinny może wystawić skierowania na diagnostykę np. badania laboratoryjne, USG, RTG, oraz skierowania do specjalistów.
- Profilaktyka – lekarz rodzinny zajmuje się profilaktyką zdrowia, pomoże w zmianie zachowań i nawyków na korzystne dla zdrowia.
- Zwolnienia L-4 – w przypadku choroby zarówno nagłej jak i przewlekłej lekarz rodzinny ma prawo do wystawienia zwolnienie L- 4.