Wybierz ustawienia cookies
Za pomocą ciasteczek oraz powiązanych z nimi technologii oraz poprzez analizę Twoich danych, jesteśmy w stanie dostosować prezentowane Ci materiały. Dowiedz się więcej: polityka prywatności
Przejdź do głównej treści
Ważna informacja
Zamknij

Ocena jakości obsługi pacjenta

Dowiedz się więcej

40 Plus

Nasi pacjenci obdarowywują nas zaufaniem
5.0
147 opinii.
4.5
40 opinii.
Profilaktyka 40 Plus to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. W naszej placówce możesz poddać się badaniu krwi. Do badania krwi należy przyjść na czczo. W ramach badania wykonywana jest analiza krwi pod kątem wykrywania najczęściej pojawiających się chorób po 40 roku życia.
Pakiet dla mężczyzn

Zobacz odpowiedź

 • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 • stężenie glukozy we krwi;
 • AlAT, AspAT, GGTP;
 • poziom kreatyniny we krwi;
 • badanie ogólne moczu;
 • poziom kwasu moczowego we krwi;
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet dla kobiet

Zobacz odpowiedź

 • morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 • stężenie glukozy we krwi;
 • AlAT, AspAT, GGTP;
  poziom kreatyniny we krwi;
 • badanie ogólne moczu;
 • poziom kwasu moczowego we krwi;
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
 • PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Pakiet wspólny

Zobacz odpowiedź

 • pomiar ciśnienia tętniczego;
 • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
 • ocena miarowości rytmu serca

Programem Profilaktyka 40 Plus są objęte wszystkie osoby powyżej 40 roku życia.

Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na profilaktykę chorób. Wielu pacjentów miało ograniczony kontakt z lekarzem w latach 2020-2021 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki właśnie badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Przychodnia Centrum Medyczne Komorniki jest partnerem programu Profilaktyka 40+.

Jeśli nie masz skierowania

Wypełnij ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub przez infolinię 22 735 39 53. W serwisie IKP aby otrzymać skierowanie należy wypełnić ankietę, którą znajdą Państwo w zakładce Profilaktyka -> Ankiety.
Poczekaj (maksymalnie 2 dni robocze) na wystawienie e-skierowania.

Jeśli masz skierowanie

Zadzwoń i umów się na dogodny termin. Pamiętaj – na badanie zabierz dowód osobisty.

Rejestracja terminu wizyty

Proszę telefonicznie umówić datę i godzinę badania. Proszę pamiętać, że ze względu na badania krwi koniecznie należy przyjść na czczo.

Badanie moczu

Zaopatrz się w specjalny jednorazowy pojemnik (do kupienia w aptece) Przed pobraniem próbki moczu umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej Do pojemnika oddaj mocz z tzw. “środkowego strumienia“. pierwszą niewielką ilość moczu należy oddać do toalety, następnie oddać mocz do pojemnika (od 50 do 100 mililitrów), końcową porcję moczu należy znów oddać do toalety. Zamknij szczelnie pojemnik z pobraną próbką moczu, na pojemniku napisz imię, nazwisko, datę i godzinę pobrania – nie umieszczaj informacji na pokrywcę. Próbkę moczu dostarcz jak najszybciej do wybranego Punktu Badań. Jeśli nie możesz dostarczyć pojemnika natychmiast, umieść go w lodówce i przynieś do zbadania w ciągu 2-3 godzin.

Badanie krwi i kału

Badanie krwi

Pobranie wykonaj w godzinach porannych, tj. pomiędzy 7:00 a 11:00 Bądź na czczo – ostatni posiłek spożyj w dniu poprzedzającym badanie najpóżniej ok. godziny 18:00. Rano przed badaniem wypij szklankę wody niegazowanej. Bądź wyspany – na badanie przyjdź po całonocnym wypoczynku. Unikaj wysiłku fizycznego przez ok. 12 godzin przed pobraniem krwi. Chwilę przed badaniem wypocznij – ok 15 min w pozycji siedzącej bezpośrednio przed pobraniem. Jeżeli zażywasz na stałe leki, skonsultuj się z lekarzem, czy nie będą one wpływać na wyniki badań i czy istnieje możliwość ich zażycia po badaniu.

Pobranie kału – krok po kroku

Proszę zaopatrzyć się wcześniej w aptece w specjalny pojemnik z przytwierdzoną do nakrętki łopatką i czyste, suche naczynie (basen, ewentualnie plastikowy jednorazowy pojemnik). Przed pobraniem próbki należy opróżnić pęcherz moczowy, Po oddaniu kału do przygotowanego wcześniej czystego suchego pojemnika za pomocą łopatki z nakrętki pojemnika należy pobrać małe próbki kału z kilku punktów, szczególnie tych zawierających np. krew, śluz lub ropę. Jeśli w kale widoczne są pasożyty należy oddzielić je od próbki, wypłukać wodą i przesłać do laboratorium w oddzielnym pojemniku zawierającym niewielką ilość wody lub soli fizjologicznej. Całkowita ilość kału w pojemniku powinna odpowiadać wielkości orzecha laskowego, a jeśli kał jest płynny objętość próbki powinna wynosić 2-3 ml.