Wybierz ustawienia cookies
Za pomocą ciasteczek oraz powiązanych z nimi technologii oraz poprzez analizę Twoich danych, jesteśmy w stanie dostosować prezentowane Ci materiały. Dowiedz się więcej: polityka prywatności
Przejdź do głównej treści
Ważna informacja
Zamknij

Okres wzmożonej zachorowalności

Dowiedz się więcej

40 Plus

Nasi pacjenci obdarowywują nas zaufaniem
5.0
183 opinie.
4.5
61 opinii.
Oceń nas

Możliwość przebadania się w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS została wydłużona do końca kwietnia 2025 roku. Możesz skorzystać z programu, jeśli masz skończone 40 lat, a więc jeśli masz lat 40+, 50+, 60+, 70+ i tak dalej. Bez zbędnych formalności wystawisz sobie skierowanie na badania i sprawdzisz, w jakiej kondycji zdrowotnej jesteś. Dowiesz się też, czy nie występuje u Ciebie ryzyko poważnych chorób. Mogą Ci one grozić, mimo że nie masz jeszcze żadnych objawów.

Badania wspólne dla kobiet i mężczyzn
Zobacz odpowiedź
  • Morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi.
  • Stężenie glukozy we krwi.
  • Lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy).
  • Próby wątrobowe (AlAT, AspAT, GGTP).
  • Stężenie kreatyniny we krwi.
  • Badanie ogólne moczu.
  • Kwas moczowy.
  • Pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, obliczenie BMI.
  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
Dodatkowe badania dla kobiet
Zobacz odpowiedź
  • TSH (hormon tarczycy): pomocny w wykrywaniu zaburzeń tarczycy.
  • Inne badania w zależności od odpowiedzi w ankiecie.
Dodatkowe badania dla mężczyzn
Zobacz odpowiedź
  • PSA (antygen swoisty dla prostaty): w celu oceny ryzyka raka prostaty.
  • Inne badania w zależności od odpowiedzi w ankiecie.

Jak skorzystać z programu

  1. Wypełnij ankietę, wybierając jeden ze sposobów: (1) online w Internetowym Koncie Pacjenta, (2) prosząc o pomoc swojego lekarza POZ, (3) na miejscu w placówce, która realizuje program, (4) w aplikacji mojeIKP. Otrzymasz listę badań laboratoryjnych, które są dla Ciebie zalecane, oraz wskazówki, jak przygotować się do badań.
  2. Otrzymasz e-skierowanie na badania.
  3. Wybierz placówkę (od tego kroku zacznij, jeśli chcesz się zapisać na badania w placówce, która realizuje program).
  4. Zapisz się na badania.

Dlaczego warto skorzystać z programu

  1. Zyskasz możliwość wczesnej diagnostyki, która jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na długie życie w zdrowiu.
  2. Unikniesz długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
  3. Dasz sobie szansę na całkowite wyzdrowienie dzięki wykryciu choroby na wczesnym etapie.
  4. Przebadasz się w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca, zaburzenia w pracy wątroby i nerek, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia związane z ciśnieniem krwi, rak jelita grubego czy rak prostaty (w pakiecie dla mężczyzn).
  5. Uzyskasz wiedzę o swoim zdrowiu.
  6. Zyskasz możliwość przeanalizowania swoich nawyków oraz stylu życia dzięki odpowiedziom na pytania ankiety. Sprawdzisz, czy służą one Twojemu zdrowiu i samopoczuciu.
  7. Dowiesz się, jakie zmiany wprowadzić w swoim stylu życia i nawykach, żeby lepiej służyły Twojemu zdrowiu.
  8. Oszczędzisz czas – nie musisz zapisywać się do lekarza po skierowanie.
  9. Zyskasz wygodę – otrzymasz skierowanie bez wychodzenia z domu, przez internet, a dzięki mapie placówek, które udzielają świadczeń w ramach programu, łatwo znajdziesz najodpowiedniejszą dla siebie.
  10. Zyskasz spokój i poczucie bezpieczeństwa, bo dzięki regularnym badaniom będziesz mieć pewność, że jesteś zdrowy i odpowiedzialnie dbasz o swoją przyszłość.

Badanie moczu

Zaopatrz się w specjalny jednorazowy pojemnik (do kupienia w aptece) Przed pobraniem próbki moczu umyj ręce, a następnie ujście cewki moczowej Do pojemnika oddaj mocz z tzw. “środkowego strumienia“. pierwszą niewielką ilość moczu należy oddać do toalety, następnie oddać mocz do pojemnika (od 50 do 100 mililitrów), końcową porcję moczu należy znów oddać do toalety. Zamknij szczelnie pojemnik z pobraną próbką moczu, na pojemniku napisz imię, nazwisko, datę i godzinę pobrania – nie umieszczaj informacji na pokrywcę. Próbkę moczu dostarcz jak najszybciej do wybranego Punktu Badań. Jeśli nie możesz dostarczyć pojemnika natychmiast, umieść go w lodówce i przynieś do zbadania w ciągu 2-3 godzin.

Badanie krwi i kału

Badanie krwi

Pobranie wykonaj w godzinach porannych, tj. pomiędzy 7:00 a 11:00 Bądź na czczo – ostatni posiłek spożyj w dniu poprzedzającym badanie najpóżniej ok. godziny 18:00. Rano przed badaniem wypij szklankę wody niegazowanej. Bądź wyspany – na badanie przyjdź po całonocnym wypoczynku. Unikaj wysiłku fizycznego przez ok. 12 godzin przed pobraniem krwi. Chwilę przed badaniem wypocznij – ok 15 min w pozycji siedzącej bezpośrednio przed pobraniem. Jeżeli zażywasz na stałe leki, skonsultuj się z lekarzem, czy nie będą one wpływać na wyniki badań i czy istnieje możliwość ich zażycia po badaniu.

Pobranie kału – krok po kroku

Proszę zaopatrzyć się wcześniej w aptece w specjalny pojemnik z przytwierdzoną do nakrętki łopatką i czyste, suche naczynie (basen, ewentualnie plastikowy jednorazowy pojemnik). Przed pobraniem próbki należy opróżnić pęcherz moczowy, Po oddaniu kału do przygotowanego wcześniej czystego suchego pojemnika za pomocą łopatki z nakrętki pojemnika należy pobrać małe próbki kału z kilku punktów, szczególnie tych zawierających np. krew, śluz lub ropę. Jeśli w kale widoczne są pasożyty należy oddzielić je od próbki, wypłukać wodą i przesłać do laboratorium w oddzielnym pojemniku zawierającym niewielką ilość wody lub soli fizjologicznej. Całkowita ilość kału w pojemniku powinna odpowiadać wielkości orzecha laskowego, a jeśli kał jest płynny objętość próbki powinna wynosić 2-3 ml.