Diabetologia – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem cukrzycy i jej powikłań, a także innych schorzeń związanych z zaburzeniami homeostazy glikemii. W Polsce specjalizacja z diabetologii jest możliwa do uzyskania po wcześniejszym uzyskaniu specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych lub pediatrii.
Konsultantem krajowym diabetologii od 27 czerwca 2019 jest prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek. Diagnostyką i leczeniem cukrzycy u dzieci zajmuje się specjalizacja endokrynologia i diabetologia dziecięca, której konsultantem krajowym od 21 czerwca 2018 jest prof. dr hab. n. med. Mieczysław Walczak.
Objawy cukrzycy są zróżnicowane i zależą od jej typu, przebiegu i leczenia. Nierzadko cukrzyca przebiega bezobjawowo i wykrywa się ją przypadkowo podczas badań przesiewowych, np. w badaniu stężenia glukozy we krwi.
W cukrzycy, częściej typu 1, mogą występować:
- wielomocz, wzmożone pragnienie, utrata masy ciała
- cechy odwodnienia (suchość i zmniejszenie elastyczności skóry, suchość błon śluzowych)
kwasica i śpiączka ketonowa (objaw ten świadczy o nagłym początku cukrzycy, występuje głównie u dzieci i młodzieży). - cukrzyca typu 2 częściej niż cukrzyca typu 1 nie wywołuje żadnych widocznych objawów, jednak w miarę upływu czasu prowadzić może do rozwoju powikłań, które bywają pierwszym sygnałem choroby.
Inne objawy mogące sugerować konieczność zbadania stężenia glukozy we krwi to:
- osłabienie i senność
- apatia
- pogorszenie gojenia się ran
- zakażenia skórne.